Momentálně nám nejsou známy žádné závody ani zajímavé akce.

Aktuality

S blechou na vrchol

Tři mistři z Gentu

Bzuk  -  2013-08-28 11:27:24

Česká výprava byla oslabená o 4 nominované členy pražského klubu. Náhradníci se v Belgii neztratili. Hlavně v kategoriích Mini Eco lodí držíme se světem krok a ve Standardu dokonce udáváme rytmus.

Mistrovství světa lodních modelářů skupiny M v belgickém Gentu konané v srpnu 2013 lze hodnotit z různých pohledů. Nedostatky v organizaci soutěží i ceremoniálů jsme pořadatelům již dávno odpustili. Počasí bylo příjemné po celou dobu konání mistrovství. Jedenáct dnů strávených na startovišti je dost dlouhých a je třeba to proložit jinými aktivitami. Naštěstí bylo z čeho vybírat i po stránce turistické.
Z pohledu české výpravy již několik let nedochází k nějaké větší koordinaci. Svaz modelářů zaplatí reprezentantům startovné a vybaví je symbolickým kapesným. Ostatní je již ponecháno na jednotlivcích. Všichni účastníci si vybrali ubytování podle gusta a možností. Někdo v hotelu, jiný v kempu. Individuální doprava byla ve všech případech po silnici vlastními auty. Jak už to tak bývá, těsně před odjezdem se zjistilo, že z různých důvodů nejedou čtyři zástupci pražského klubu. Narychlo se sháněli náhradníci nebo alespoň stávající účastníci rozšiřovali portfolio svých konkurence schopných lodí. Nakonec české barvy hájilo v Belgii 12 reprezentantů z různých klubů: 5 juniorů - Adam a Štěpán Fišerovi (Praha 4), Martin Hanzlík (České Budějovice), Martin Bartoš (Hradec Králové), Zdeněk Bašta (Bučovice) a 7 seniorů - Zbyněk Fišer (Praha 4), Jan Procházka (Třešť), Miroslav Miletín (Hradec Králové), Lukáš Linhart, Petra Kodytková, Jan a Zdeněk Sršňovi (všichni Náchod). Nemůžeme opomenout ani početný doprovod, protože pro mnohé to byla jediná společná pracovní dovolená.
Nejvíce kategorií jezdil Fišer Zbyněk a navíc ještě chystal lodě pro své dva syny a juniorské týmy. Klobouk dolů. Možná byl i největším smolařem, protože si úplně nedobil akumulátory na finálovou jízdu Mini Eco Expert a byl diskvalifikován kvůli nízkému napětí, přestože většinu finále vedl. Smůla potkala i Zdeňka Sršně, když v druhé kvalifikaci Mini Eco Standard při ideální vodě spálil motor a v třetí větrné jízdě již neměl šanci dohnat ztrátu. Skončil devátý těsně před branami finále. Ani Mirek Miletín zvaný Temelín neměl šťastný den. Ten se sice do finále ve stejné kategorii dostal dokonce z prvního místa, ale skončil v prvním kole. Rozlomil se mu komutátor na novém zaběhnutém motoru. Pravděpodobnost této závady ve světovém finále je tak jedna k milionu. Tady by se dalo pokračovat. Co jízda, co loď, co člověk, to jiný příběh. Říká se však, že štěstí přeje připraveným.
Bzuk team se od roku 2005 systematicky věnuje propagaci Mini Eco lodí, které jsou známé pod názvem Blechy. O jejich popularitě v ČR svědčí nejen počet závodníků, ale i úspěchy na mezinárodním poli. Juniorským mistrem světa ECO Mini Standard se stal Martin Hanzlík. Seniorský titul ve stejné kategorii přidal Jan Sršeň. Juniorský bronz v kategorii Mini Eco Expert získal Zdeněk Bašta. Seniorský Mini Eco team ve složení Zbyněk Fišer, Zdeněk Sršeň a Lukáš Linhart navíc přivezl medaile stříbrné.
Jediný úspěch v klasice, tzn. Eco Standart senioři, zaznamenal Zbyněk Fišer – třetí zlato pro ČR. Na dlouhé trati v kategoriích Hydro, vybojovali ještě Martin Bartoš – bronz v Hydro I junioři a Mirek Miletín - stříbro v Hydro II senioři.
Nejpočetnější výpravou byli již tradičně Číňané, kterých přiletělo 52. Při pohledu do výsledkových listin jsem udělal malou statistiku zaměřenou pouze na skupinové závody a závody teamů. V Gentu jezdilo 429 lodí z toho 37 českých. Na krátké trati 190/27 a na dlouhých tratích 239/10 z Česka. Největší zastoupení Čechů bylo v Blechách, z 82 lodí bylo 19 našich. Každý závodník může mít na každou kategorii jednu náhradní loď, takže celkový počet lodí v Gentu se mohl pohybovat kolem 1 tisíce. Na festival modelářských filmů BZUK film 2013, který se koná již 19.října 2013 ve Sporthotelu Weldis v Dlouhé Vsi připravujeme krátký film o atmosféře na mistrovství.

Autorkou přiložených fotografií je Kristýna Bartošová.